چاره مصائب و مشکلات امروز ذهن آگاهی است

تحلیل رفتار متقابل TA دکترشاهین سلطانی

همه قبول داریم که این مقطع از زندگی مان توام با مصائب ، مشکلات ، اخبار و حوادث ناگوار است .هر روزه و همه لحظه تمام نگاهمان به این طرف و آن طرفمان به یک انتقاد به یک گلایه و انتظاری ختم می شود که امیدی برای تحقق آن نیست . چرا ترافیک اینگونه است ؟چرا باید در مقطعی از زمان گذران زندگی کنیم که تورم دستاوردهایمان را در کوتاه ترین زمان ممکن به یک سوم کاهش می رساند؟چرا باید هر روز دلهره و نگران این باشیم که جنگی در نگیرد ؟ و چراهای بسیاری که تمام ما را زیر خود له می کند و ما چاره ای نداریم جز اینکه احساسات تخریبی و نا خوشایند را هر روزه و هر لحظه تجربه کنیم نداریم .

ذهن آگاهی دستیابی به لحظه اکنون برای سرپوش نهادن به تمام مشکلاتی است که در بالا مطرح گردید . تمام توجه خویش را به این لحظه معطوف داشتن موهبتی است که کمتر از آن بهره  می بریم .

هیچ تضمینی برای لحظه بعد ما نیست . جهان ما فانی است و همه این را می دانیم اما فراموش می کنیم که قرار است روزی که نمی دانیم چه تاریخی است دنیا را ترک کنیم .یادمان می رود که مدت حضور ما در این دنیا به لحظاتی است که در آن قرار داریم . هرچقدر که خود را درگیر مسائلی کنیم که لحظات زندگی مان را نابود می کند در واقع زیانی است که به خود رسانده ایم . اگر هم تمرکز به این باشد که نمی توانم  نسبت به اتفاقات زندگی بی تفاوت باشم پاسخی که به آن می توان داد این است که چه چیزی عایدمان می شود ؟ مگر آنکه عامدانه و آگاهانه بخواهیم  تغییری در این وضعیت ایجاد کنیم که باید هزینه آن را نیز بپردازیم .آگاهی از این موضوع باعث می شود حواسمان به اتفاقات اطرافمان باشد . ذهن آگاهی به ما کمک می کند آگاهانه تمرکز و توجه خود را به اینجا و اکنون جلب کنیم و خود را از دست افکاری که هر لحظه پریشانمان می کند خلاص و رها کنیم . کافی است هر لحظه که از اکنون خارج شدیم نفسی عمیق کشیده و سپس به دم و بازدم خویش متمرکز شویم . گاهی بستن چشم ها نیز می تواند کمک حال باشد .پس از مدتی تمرین دیگر نیازی به این نیست که حتما تنفس و دم و باز دم ما را کنترل نماید حضور مان به لحظه جمع می شود و افکار مزاحم از ذهنمان دور می شود .

این در فرهنگ ما از قدیم به عنوان مراقبه و توجه به نفس خویشتن باب بوده و متاسفانه به مروز زمان فراموشمان شده و به ما منتقل نشده است . خودم و شما را به حضور در لحظه اکنون و مراقبه از نفس خویش برای محافظت از تمامی افکار ، اخبار و موضوعاتی که شادی لحظه مان را تخریب می کند برحذر داشته و قرار گرفتن در حوزه آگاهی دعوت می نمایم . شاهین سلطانی مدرس تحلیل رفتار متقابل TA

Comments

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *